W kuchni w stylu loftowym, podobnie jak we wszystkich pozostałych pomieszczeniach, nie może zabraknąć dwóch podstawowych materiałów: stali i drewna. Bezwzględnie trzeba mieć to na uwadze podczas projektowania kuchni. Bez tych elementów styl loftowy nie istnieje. Na szczęście te naturalne materiały doskonale sprawdzają się w praktyce.

Loftowy styl charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami, dlatego świetnie pasuje do kuchni, które są otwarte na salon. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że stylowe, nowocześnie urządzone pomieszczenia mogą podziwiać goście odwiedzający domy lub mieszkania. W takim układzie warto w projekcie uwzględnić wysoki stolik barowy, bar lub wyspę, przy której staną charakterystyczne hockery. Taki element doskonale wpasuje się w nowoczesną stylistykę oraz podkreśli oryginalność pomieszczenia, dodatkowo jest też bardzo praktyczny.

Meble i wyposażenie kuchni w stylu loftowym

Meble do loftowej kuchni warto wybierać w kolorze naturalnego drewna z wyraźnie widocznymi słojami. Drewno doda nieco ciepła do stonowanych wnętrz, jest też ponadczasowe, dlatego solidne meble z pewnością posłużą na długo i nie wyjdą z mody przez wiele lat. Alternatywą dla drewna mogą być neutralne kolory frontów, takie jak biel, czerń lub chromowane powierzchnie. Styl loftowy kojarzy się też z cegłą lub surowym betonem, te akcenty z powodzeniem można stosować w kuchni. W takim wypadku warto zamiast górnych szafek na charakterystycznej ścianie zawiesić stalowe relingi lub otwarte półki wykonane ze stali z elementami siatki.

W wielu kuchniach głównym elementem przyciągającym wzrok jest stół, przy którym do wspólnego posiłku może zasiąść cała rodzina. Na taki mebel jest miejsce również w  industrialnej kuchni. W tym przypadku warto postawić na solidny, drewniany stół loftowy na geometrycznych stalowych nogach – to kwintesencja tego stylu. Nad stołem można zawiesić efektowne oświetlenie, obniżone lampy sufitowe w stylu przemysłowym świetnie sprawdzą się jako źródło światła i ozdoba.

Kuchnię w stylu loftowym można urządzić na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać o podstawach: stal, naturalne drewno i neutralne kolory oraz ograniczenie faktur, tak, aby nie wprowadzać zbyt wielkiego chaosu do wnętrza, które powinno charakteryzować się prostotą i swoistą surowością.