Sposób planowania wnętrza szafek kuchennych to bardzo indywidualna kwestia. Przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, co i w jaki sposób będzie przechowywane w kuchni. W wyposażaniu szafek do wyboru są półki, szuflady i kosze cargo, a ostateczny kształt mebli kuchennych powinien uwzględniać je wszystkie. Całość musi tworzyć funkcjonalną przestrzeń i ułatwić poruszanie się po kuchni.

Planowanie kuchni należy rozpocząć od ustalenia jej ogólnego kształtu. Ważne jest to, czy zajmie ona jedną ścianę, czy narożnik, a może pojawi się w niej bar lub wyspa? Następnie należy zastanowić się, gdzie będą umieszczone sprzęty AGD oraz umywalka. Od tego będzie zależał też wybór wnętrza szafek.

Gdzie umieścić szuflady?

Szuflady są wybierane coraz chętniej i w coraz większej ilości. Są pojemne, a dostęp do nich jest bardzo prosty, dodatkowo wysuwając szufladę od razu widać wszystkie rzeczy, które się w niej znajdują. Doskonałe miejsce na głęboką szufladę jest pod umywalką, czyli tam, gdzie zazwyczaj znajduje się kosz na śmieci. Duża szuflada daje przestrzeń na ustawienie kilku pojemników do segregacji odpadów oraz łatwy dostęp do nich zarówno podczas wyrzucania odpadów, jak i wymiany worka. Inna szuflada, tym razem płytka, doskonale sprawdzi się pod lub w pobliżu płyty grzewczej. Jest to doskonałe miejsce do przechowywania łopatek, trzepaczek i innych rzeczy przydatnych podczas gotowania. Szuflady sprawdzą się też do przechowywania zastawy stołowej, garnków, a nawet przypraw i produktów spożywczych.

Kiedy postawić na tradycyjne półki?

Tradycyjnie półki też doskonale sprawdzą się w każdym zakątku kuchni, jednak najlepsze miejsce dla nich to górne szafki. W takim miejscu trudno umieścić inne rozwiązanie, a dzięki przejrzystym półkom dostęp do kubków, talerzyków lub produktów spożywczych jest bardzo prosty. Na półki w dolnych szafkach kuchennych warto zdecydować się, jeśli w kuchni znajdują się ciężkie sprzęty, które niełatwo byłoby umieścić w szufladzie. Przykładem może być duży robot kuchenny lub mikser planetarny. Należy jednak pamiętać, że dostęp do półek musi być swobodny, oznacza to, że muszą być one zaplanowane w miejscu, w którym bez problemu będzie można otworzyć drzwiczki szafki.

Kosze cargo, gdzie sprawdzą się najlepiej?

Kosze cargo na rynku wyposażenia szafek kuchennych funkcjonują już od wielu lat, jednak nieustannie pojawiają się też różne ich rodzaje, coraz bardziej ułatwiające funkcjonowanie. Kosze cargo doskonale sprawdzają się w spiżarni albo kuchni do przechowywania produktów spożywczych. Wysoki i wąski słupek z koszami cargo można umieścić obok lodówki albo pod blatem, na którym przygotowuje się posiłki. Wtedy dostęp do przypraw i produktów sypkich będzie bardzo prosty. To też idealne rozwiązanie do narożnych szafek, ponieważ wysuwane kosze znacznie ułatwiają dostęp do przedmiotów ukrytych w głębi szafki. Kosze cargo występują w różnych rozmiarach, dlatego warto wykorzystać je do wypełnienia luk w przestrzeni kuchennej, jeśli szafki w klasycznych rozmiarach nie zajmują całego miejsca przeznaczonego na kuchnię.

Rozwiązań na urządzenie wnętrza szafek kuchennych jest bardzo wiele. Wszystko sprowadza się jednak do tego, jakie są preferencje przyszłego użytkownika kuchni.