Wielu osobom wydaje się, że stolik kawowy to ozdoba, dodatek do pomieszczenia, dlatego wybierając mebel do swojego salonu, kierują się wyłącznie jego wyglądem. Owszem, jest to bardzo ważna funkcja stolika kawowego, który musi pasować do stylu pomieszczenia i może być jego ozdobą, jednak warto wziąć pod uwagę znacznie więcej cech. Przede wszystkim bardzo istotny jest rozmiar stolika kawowego, który musi wpasowywać się nie tylko w przestrzeń salonu, ale również gabarytowo pasować do kanapy. Na inny stolik zdecydują się właściciele dużego narożnika, a zupełnie inny będzie odpowiedni dla klasycznych trzyosobowych kanap.

W procesie wyboru stolika kawowego warto zastanowić się, jak dużo czasu domownicy spędzają w salonie i co w nim robią. W małych mieszkaniach często mieszkańcy spożywają posiłki w salonie, w takich warunkach warto postawić na stolik kawowy z odpornych materiałów, ale również zwrócić uwagę na odpowiednią wysokość mebla, zbyt niski stolik będzie niewygodny. W takiej sytuacji warto unikać też szklanych i wykończonych na wysoki połysk blatów, ponieważ łatwo zabrudzić je i porysować, przez co szybko stracą swój urok.

Jaki stolik kawowy wybrać do salonu?

Dla osób, które często przyjmują gości i goszczą ich w salonie, odpowiedni będzie większy stolik kawowy, na którym można bez problemu pomieścić kilka filiżanek i paterę ze słodkimi przekąskami. W tym przypadku stolik też może być nieco wyższy, aby korzystanie z niego było bardziej komfortowe. Osobom, które na co dzień nie korzystają ze stolika, a chętnie wykorzystują go przy okazji spotkań towarzyskich, polecamy również mebel składający się z dwóch części. Nieco niższy stolik, kiedy nie jest potrzebny, można bez problemu wsunąć pod wyższą część mebla, dzięki temu nie zajmuje przestrzeni, a idealnie sprawdzi się podczas odwiedzin gości.

Salon to też często miejsce relaksu, w którym domownicy chętnie czytają książki i gazety na wygodnej kanapie lub oglądają telewizję. Dla miłośników spędzania czasu w ten sposób polecamy stoliki, które mają dodatkową, niższą półkę pod głównym blatem. Można tam przechowywać aktualnie czytaną lekturę lub piloty do telewizora. W ten sposób przedmioty te będą zawsze pod ręką, a jednocześnie nie będą tworzyły bałaganu.