Wnętrza w stylu loftowym charakteryzują się otwartą przestrzenią z wydzielonymi poszczególnymi strefami użytkowymi. Z tego powodu meble muszą być dobrze przemyślane, ponieważ ich zadaniem jest przechowywanie, w pewnym stopniu ozdabianie pomieszczenia, ale również jego podział. Najlepiej do tego celu sprawdzają się szafy, w jaki sposób je zaprojektować?

Projektowanie szafy warto rozpocząć od przemyślenia, w którym miejscu w mieszkaniu będzie jej miejsce. Od tego będzie zależał jej rozmiar i rodzaj drzwi. Na mniejszych przestrzeniach sprawdzą się drzwi przesuwne, a tam, gdzie jest więcej miejsca, można wybrać klasyczne skrzydła. Do stylu loftowego pasują oba rozwiązania, ponieważ w tym przypadku ważniejsze są materiały, z jakich będzie wykonany mebel.

Jaki materiał wybrać na szafę do loftu?

W loftach najlepiej sprawdzają się materiały takie jak metale, które mogą być w różnych odcieniach. Doskonale wyglądają elementy miedziane, czarne lub stalowoszare. Aby nadać szafie nieco bardziej przytulnego charakteru, do budowy szafy warto wykorzystać drewno w naturalnych odcieniach. Do tego celu świetnie nadaje się dąb lub jesion, w klimat pomieszczenia idealnie wpasowuje się również drewno egzotyczne, na przykład drewno mango. Dodatkowo deski można celowo postarzyć, taki zabieg gwarantuje niepowtarzalny wygląd szafy.

Warto zwrócić uwagę również na bryłę szafy, ponieważ styl loftowy jest minimalistyczny, nieco surowy, to najlepiej sprawdzają się proste meble. Fronty szafy powinny wyglądać jak najbardziej naturalnie, dlatego lepiej zrezygnować z frezów na drzwiach i szufladach. Ciekawe wykończenie można im dodać w inny sposób, na przykład wykorzystując siatkę czy nietypowe uchwyty. Aby nadać lekkości całej konstrukcji, warto dodać do szafy nóżki, które też mogą przybierać różne formy. Doskonałym dodatkiem są też otwarte regały wykonane z metalu i drewna.

Wnętrze szafy w lofcie może być zaprojektowane dowolnie. Należy jednak pamiętać, że styl loftowy, mimo że zrodził się w fabrykach, to przestrzeń charakteryzująca się porządkiem, w której nie ma miejsca na przypadkowe rzeczy, dlatego szafa w lofcie powinna być pakowna.