Garderoba to bardzo praktyczne pomieszczenie, które bez trudu pomieści wszystkie ubrania i akcesoria domowników. Aby jak najlepiej spełniała swoje zadanie, musi być ulokowana w odpowiednim miejscu, w końcu korzystanie z niej ma być wygodne i funkcjonalne. Nie ma jednego określonego miejsca w każdym mieszkaniu, do którego najlepiej pasuje garderoba, zależy to od stylu życia domowników, ich ilości i rozmieszczenia pomieszczeń w budynku. Najbardziej intuicyjnym miejscem do zaaranżowania garderoby jest jednak sąsiedztwo sypialni lub łazienki, a najlepiej ich obu. Są to miejsca, w których domownicy przygotowują się do wyjścia, a więc naturalne jest, żeby pod ręką mieli również odzież i buty.

Jeśli rodzina jest duża, podobnie jak mieszkanie lub dom, warto zastanowić się nad zaaranżowaniem dwóch pomieszczeń na garderobę, aby każdy z domowników miał swobodny dostęp do swoich rzeczy. W przypadku braku takiego miejsca doskonałym wyborem będzie urządzenie garderoby w przedpokoju lub korytarzu. Takie rozwiązanie gwarantuje dostęp do garderoby każdemu domownikowi, a jednocześnie powstaje doskonałe miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Garderoby mają różne rozmiary, najwygodniejsze są takie o wielkości około 3,5-4 m kw. w kształcie prostokąta lub kwadratu, taka przestrzeń daje odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie, a jednocześnie komfort korzystania z pomieszczenia. Nie zawsze jednak tak musi być. Zaaranżowanie garderoby możliwe jest w wielu nietypowych miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Takie miejsce może być na przykład pod skosami. Trudno z niego korzystać w inny sposób, a sprytnie zaaranżowane będzie idealne do przechowywania rzeczy.

Na urządzenie garderoby wcale nie potrzeba też oddzielnego pomieszczenia. Można wydzielić ją z przestrzeni pokoju lub sypialni albo wykorzystać zastaną wnękę. To miejsce użytkowe, dlatego wskazane jest, aby szukać rozwiązań, które ułatwią codzienne rytuały.