Zakup szafy tylko z pozoru wydaje się łatwym zadaniem. Oprócz oprawy zewnętrznej i wymiarów należy zwrócić uwagę też na jej wnętrze. Dopasowanie odpowiedniego mebla często okazuje się długim i żmudnym procesem. Zaprojektowanie własnej szafy i zlecenie jej wykonania na wymiar często okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak przemyśleć wszystkie możliwości takiej usługi i odpowiednio dopasować rozwiązania zgodne z potrzebami przyszłego użytkownika.

Niezależnie od tego, czy szafa jest gotowym produktem, czy projektowana jest pod konkretne potrzeby, musi spełniać określone wymagania. Przede wszystkim musi być funkcjonalna, a to oznacza, że powinna pomieścić wszystkie rzeczy. Warto zastanowić się, w jaki sposób najczęściej przechowywane są posiadane ubrania. Jeśli w szafie będą przechowywane garnitury lub eleganckie sukienki warto większą przestrzeń przeznaczyć na drążki, dodatkowo powinny wisieć one na odpowiedniej wysokości, tak aby zawieszane ubrania się nie gniotły. W przypadku osób preferujących składanie ubrań lepiej sprawdzą się półki lub szuflady. Oba te elementy mogą być dowolnie dopasowane, szersze, węższe, głębsze lub płytkie, wszystko zależy od preferencji nabywcy.

Nietypowe elementy wyposażenia szafy

Domowa szafa naturalnie kojarzy się z przechowywaniem odzieży, jednak coraz częściej we wnękach chowane są inne przedmioty, takie jak deska do prasowania i żelazko, zestaw walizek, torebki, buty, a nawet biżuteria. Wnętrza szaf projektowanych na wymiar można wyposażyć w przeróżne, nawet nietypowe rozwiązania. Przykładem takiego elementu są płytkie szuflady wyłożone tkaniną, które są doskonałym sposobem na przechowywanie biżuterii. Innym rozwiązaniem są wysuwane półki, stojaki na buty, metalowe kosze lub szuflady podzielone na strefy, dzięki czemu organizacja jest dużo łatwiejsza.

W przypadku dużych szaf warto rozważyć umieszczenie w nich oświetlenia, które ułatwi jej przeszukiwanie. Dzięki temu zwiększy się komfort korzystania z mebla. Planowanie wnętrza szafy to niełatwa sztuka, jednak dzięki uważnemu i rzetelnemu podsumowaniu swoich wymagań uda się wybrać odpowiedni mebel, który będzie służył przez długie lata.